• روش استفاده از فیلتر های کلوز آپ : ماکرو گرافی بدون لنز ماکرو

  1. روش استفاده از فیلتر های کلوز آپ : ماکرو گرافی بدون لنز ماکرو

  برای نزدیک تر شدن به سوژه های کوچک و عکاسی از فواصل بسیار نزدیک راه های زیادی وجود دارند . زمانی که به یک سوژه بسیار کوچک نزدیک شده و از آن در یک نمای بسته عکاسی می کنید ؛ آن سوژه بسیار بزرگتر از حالت عادی در درون تصویر شما دیده می شود.  این کارکردی است که به طور معمول توسط لنز های ماکرو به دست آورده می شود . لنز های ماکرو ؛ ابزار هایی حرفه ای و نسبتا گران قیمت هستند که به شما کمک می کنند تا به دنیای ماکروگرافی قدم بگذارید.

  اما یک راه حل ارزانتر و سریعتر نیز برای ورود به دنیای عکاسی ماکرو وجود دارد . فیلتر های کلوز آپ ؛ که به عنوان لنز کلوز آپ نیز شناخته می شوند ؛ بر روی دهانه لنز های معمولی قابل نصب بوده و نوعی حالت بزرگنمایی از سوژه مورد عکاسی را به وجود می آورند .

  فیلتر های کلوز آپ دارای توان های متفاوتی هستند و قدرت هر یک از آنها را به صورت یک عدد دیوپتری نشان می دهند . هر اندازه که عدد دیوپری یک فیلتر کلوز آپ بزرگتر باشد ؛ از قدرت بزرگنمایی بالاتری برخوردار بوده و حداقل فاصله فوکوس دهی نزدیکتری را در اختیار عکاس قرار می دهد .

  عدد دیوپتری فیلتر های کلوز آپ به شکل +1, +2 و ... نشان داده می شود . برای افزایش مقدار بزرگنمایی ؛ دو یا چند فیلتر را بر روی هم می توان استفاده نمود . در زمان استفاده از فیلتر های کلوز آپ ؛ محدوده فوکوس دهی لنز کوچکتر می شود اما با این وجود ؛ هنوز هم امکان استفاده از اتوفوکوس لنز و دوربین وجود دارد و هیچ گونه حالت اتلاف نور به وجود نخواهد آمد .

  تعمیر دوربین کانن - تعمیر لنز کانن - نمایندگی کانن - نمایندگی نیکون

  1 – فیلتر انجام بزرگنمایی :

  فیلتر کلوزآپ به طور مستقیم روی دهانه لنز بسته می شود . حالت بزرگنمایی قابل کسب با این فیلتر ها ؛ در زمان استفاده به همراه لنز های تله فتو ؛ از تاثیرگذاری بیشتری برخوردار خواهد بود . برای استفاده از این فیلتر ها ؛ فواصل کانونی بالاتر از 100 میلیمتر توصیه می شوند .

  تعمیر دوربین کانن - تعمیر دوربین نیکون

  2 – مجموعه ای از فیلتر های کلوزآپ را تهیه کنید :

  در هر بسته بندی از فیلتر های کلوزآپ سه عدد فیلتر وجود دارند که سه حالت بزرگنمایی متفاوت را به وجود می آورند .

  نمایندگی کانن - نمایندگی نیکون

  3- از یک لنز زوم مناسب استفاده کنید .

  به دست آوردن بهترین حالت در زمان استفاده از فیلتر های کلوز آپ محصولی از آزمایش و خطاهای متعدد می باشد . با افزایش عدد دیوپتری فیلتر  ها ؛ دامنه فوکوس دهی لنز محدود شده و فاصله فوکوس دهی کوتاهتر می گردد .

  تعمیرات دوربین - تعمیرات لنز

  4 – یکی از جزئیات را انتخاب کنید .

  همانند همه تکنیک های ثبت عکس کلوز آپ ؛ در اینجا نیز عمق میدان بسیار محدود و کوچکی را در اختیار خواهید داشت . برای تثبیت پایداری دوربین ؛ حتما از یک سه پایه با کیفیت استفاده کنید.

  آخرین بروز رسانی : ۴ خرداد ۱۳۹۹ بازدید : 38